Přeskočit na obsah

Svazek 13: Srdce hmoty

Jako druhý překlad připravujeme k vydání 13. svazek sebraných spisů s názvem Srdce hmoty (La Coeur de la Matiere). Obsahuje Teilhardovu autobiografii a podivuhodný liturgický text Mše nad světem. Teilhard zde pojímá kněžství novým způsobem jako aktivní účast na proměňování země v Tělo Kristovo. Text, který považujeme za nejdůležitější z Teilhardova díla, vznikl při expedici do pouště Ordo v roce 1922, kdy tento jezuitský kněz neměl k dispozici obvyklé liturgické texty.

Součástí svazku jsou další důležité a málo známé texty, např. Christikum, včetně úplné Teilhardovy bibliografie. Zde je úplný přehled všech textů, které 13. svazek obsahuje, včetně krátkého komentáře a údajů o případném dosavadním vydání. — Překladu se opět ujala Tereza Hodinová, která pro nás překládala už Zrod myšlení.
Plánované vydání: druhá polovina roku 2024

Svazek 12: Spisy z válečných let

Rozhodli jsme se, že svazky Teilhardových sebraných spisů budeme vydávat od konce. Začali jsme totiž 13. svazkem, protože obsahuje bibliografii, tak je celkem přirozené pokračovat svazkem 12: Spisy z válečných let (Ecrits du temps de la guerre, Paris, Seuil, 1976). Také proto, že tyto texty navazují na dopisy z války, kde Teilhard píše o jejich vzniku a vysvětluje své motivy.

Překlad si rozdělili Jiří Stejskal a Klára Jirsová. – Tento svazek je na překlad hodně složitý, možná vůbec nejtěžší ze všech Teilhardových spisů, bude tam také práce se sjednocováním termínů a s rejstříkem. Některé texty z 12. svazku už byly přeloženy, ale nejspíš je přeložíme znova, protože to je nakonec mnohem jednodušší než se zabývat autorskými právy, a především právy dědickými. – Vydání bychom si uměli reálně představit ke konci roku 2026.