Přeskočit na obsah

Recenze na Zrod myšlení

Během roku 2022 vyšlo několik recenzí na Zrod myšlení. Jejich seznam a odkazy na online texty najdete zde. Kopie textů, které nevyšly na internetu máme uložené v archivu.

Spolek v médiích

Pamet a dejinyRevue Paměť a dějiny 4/2020 otiskla krátkou zprávu o vzniku a činnosti naší společnosti. Tematicky je toto číslo hodně zajímavé: vychází při příležitosti stého výročí narození tajného katolického biskupa Felixe Marii Davídka (1921–1988) a věnuje se především různým aspektům působení skryté církve v Československu v době vlády komunistů. V textech se odráží také druhé výročí: před padesáti lety byla poprvé v dějinách katolické církve na kněze vysvěcena žena. Stalo se tak na konci prosince 1970 v Brně, kdy biskup Davídek vysvětil Ludmilu Javorovou.

Radio-PragueV pořadu Vertikála, Český rozhlas plus, 14. min, 30. s., vysílali 15. 3. 2020 minirozhovor s Františkou Jirousovou. Zmínila tam, proč měl Teilhard zakázáno vydávat svá teologická díla, což se většinou neví.

Katolicky-tydenikKatolický týdeník uveřejnil v 10. čísle, roč. XXXI ( 3.-9. března) v příloze Perspektivy zprávu Vznikla teilhardovská společnost.

christnet20. 1. 2020 Zpráva o založení spolku se objevila na ChristNetu a webu Křesťan dnes

Radio-Prague18. 1. 2020 Krátkou zprávu ve francouzštině o založení spolku vysílalo Radio Prague International

Teilhardovské spolky v zahraničí

Postupně vyhledáme Teilhardovské spolky a asociace po světě a dáme jim vědět o své činnosti.

  • Navázali jsme spolupráci s francouzským spolkem Asociace přátel Pierra Teilharda de Chardin (L’Association des Amis de Pierre Teilhard de Chardin). Píšeme si s paní Marie-Anne Roger, poslala nám několik knih do budoucí knihovny. A přidali náš spolek pod názvem Association Teilhard tchèque do svého seznamu teilhardovských odkazů.
  • V Anglii působí Britská Teilhardova síť (British Teilhard Network).
  • V Americe působí Americká Teilhardova společnost (American Teilhard Association). Františka se v Americe potkala s některými jejími členy a publikovala v jejich časopise, zkusí s nimi znovu navázat kontakt.
  • Zajímavé materiály má německá Gesselschaft Teilhard de Chardin

Pokud víte o dalších, napište prosím na frantiska.jirousova@gmail.com

Další odkazy

Překlady vydá nakladatelství Malvern, jehož ředitelem je Jakub Hlaváček.