Přeskočit na obsah

Přehled recenzí na Teilhardův Zrod myšlení

Teilhardovy dopisy z první světové války adresované jeho sestřenici Marguerite vyšly pod názvem Zrod myšlení jako první svazek vydaný Českou společností Teilharda de Chardin na konci roku 2021. V průběhu roku 2022 se objevilo několik recenzí:

První vyšla v Katolickém týdeníku č. 26/2022 v příloze Perspektivy, napsal ji teolog a spisovatel Zdeněk A. Eminger. — V závěru píše: „Nemám pochyby, že tato kniha dopisů patří mezi nejlepší tituly křesťansky orientované literatury, které u nás vyšly po roce 1990. Sbírka dopisů z války navíc přináší nemalé množství naděje, která se právě v těchto týdnech moc a moc hodí.“ – Pan Eminger uvedl Zrod myšlení také v anketě Katolického týdeníku „Dobrá kniha“.

V červenci napsal literární historik a šéfredaktor nakladatelství Portál Martin Bedřich pro Aktuálně.cz obsáhlou recenzi, ve které s přesným vhledem analyzuje Teilhardovo dílo a úmysly a představuje hlavní motivy jeho válečných dopisů. — Recenze s názvem Patřil mezi ortodoxní, cítil jako heretik. Vyšly dopisy jezuitského mystika hmoty je dostupná online.

Recenze s názvem Postgraduál v zákopech vyšla ve slovenštině pro online magazín týždeň. Napsal ji Lubomír Jaško. Celý článek je odemčený jen pro předplatitele, v archivu máme plnou verzi poslanou od autora.

Také Jiří Hanuš napsal pro Kontexty krásnou recenzi Teilhard po třiceti letech: 

22. října vyšla na webu Jesuit.cz obsáhlá recenze od Pavla Ambrose, profesora teologie, ředitele Centra Alleti a člena řádu Tovaryšstva Ježíšova. 
Plná verze textu vyšla slovensky v časopise Viera a život, 32/6 (2022), s. 36–45, pod názvem Tragédia vojny v listoch Pierra Teilharda de Chardin (Na margo českého vydania korešpondencie jezuitského mystika, učenca a náboženského mysliteľa). V archivu spolku máme uloženou kopii.

Michal Altrichter, teolog a člen Tovaryšstva Ježíšova, napsal recenzi s názvem Zrod Teilhardova myšlení pro časopis Jezuité, 4/2022, s. 38. Kopii máme uloženou v archivu.

V Univerzu 2/2022 vyšel sloupek od Vladimíra Petkeviče. Pro Teilhardovo pojetí války nemá ovšem příliš pochopení. Jeho postoj k válce považuje pouze za výraz „souručenství ve zbrani ve spravedlivé válce“, což se jádra Teilhardova postoje dotýká jen okrajově.

Pokud by někdo věděl o další recenzi, i kdyby to byla jen krátká zmínka, dejte nám prosím vědět, rádi bychom to měli všechno zmapované pro náš archiv.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *